Jak naprawić przebitą oponę

Jedynym sposobem na bezpieczne naprawienie przebitej opony jest najpierw zdemontowanie jej z koła, aby móc ją zbadać. Nie można bezpiecznie naprawić opony bez wcześniejszego sprawdzenia jej stanu, a jedynym sposobem na prawidłowe sprawdzenie jej stanu jest nie tylko sprawdzenie jej od zewnątrz, ale także od wewnątrz.

W przypadku przebicia opony na poboczu drogi i braku koła zapasowego zalecamy odholowanie pojazdu do warsztatu. Jeśli zamiast tego napompujesz oponę za pomocą uszczelniacza do opon lub wbijesz korek do przebitej opony od zewnątrz, pamiętaj, że są to tylko tymczasowe rozwiązania. Nawet jeśli wydaje się, że korek szczelnie wypełnił zadanie, opona mogła doznać wewnętrznych uszkodzeń, które mogą być niebezpieczne na drodze.

Opona prawdopodobnie nadaje się do naprawy, jeżeli:

  • przebicie jest na bieżniku, a nie na ścianie bocznej.
  • średnica przebicia jest nie większa niż ¼ cala.
  • przebicie jest oddalone od barku o co najmniej cal.
  • gdy opona była przebita, przejechano niewielką odległość.
  • nie jechać przez dłuższy czas, gdy opona była niedopompowana.

opona

Jak znaleźć przebicie

Łatwym narzędziem do znalezienia przebicia jest gąbka z mydłem. Należy przejechać gąbką z mydłem po całej oponie. Należy szukać pęcherzyków powietrza w miejscu, z którego ucieka powietrze.
Oponę należy zanurzyć w wannie z wodą. Zobaczyć strumień pęcherzyków powietrza wydobywający się z przebitej opony lub miejsce, w którym powietrze wycieka z koła.
Po stwierdzeniu, że opona prawdopodobnie nadaje się do naprawy, należy udać się do fachowca w celu jej zbadania. Należy pamiętać, że powyższa lista uszkodzeń opon, które można naprawić, jest dobra, ale nie jest wykuta w kamieniu. Gdy specjalista zbada zdemontowaną oponę, może się okazać, że opony nie da się naprawić i trzeba ją wymienić na nową.

Jeżeli jednak opona nadaje się do naprawy i jest naprawiona prawidłowo, to naprawa będzie trwała przez cały okres eksploatacji opony.

Autor